Torebka to nieodłączny element damskiego stroju. Stanowi dodatek, który może nadać charakter całej stylizacji, dlatego należy dobierać ją rozważnie. Dziś radzimy, czym się kierować, wybierając torebkę na co dzień i od święta.

Decydując się na konkretną torebkę, trzeba mieć na uwadze trzy podstawowe zasady, które pozwolą zawsze wybrać odpowiedni model do okoliczności. Oto one.

Zasada pierwsza – okazja

Torebka damska powinna być dopasowana do okazji. Tutaj rządzi jedna, niezmienna od lat zasada: im późniejsza pora dnia i im bardziej oficjalne wyjście, tym torebka ma być mniejsza. Do sukienek balowych czy koktajlowych pasują tylko subtelne dodatki, a przepastna torba może zaburzyć cały wizerunek.

Jeśli chodzi o faktury, to wieczorem możemy pozwolić sobie na cekiny, koraliki i inne biżuteryjne zdobienia. Unikajmy tego jednak na co dzień, wybierając bardziej stonowane modele.

Zasada druga – proporcje

Wybierając torebkę, należy się także kierować wielkością swojej sylwetki. Panie filigranowe dobrze będą wyglądać z równie niewielkimi torebkami. Powinny jednak zrezygnować z nadmiernej ilości zdobień, które będą przytłaczać sylwetkę.

Z kolei kobiety wysokie, nieco większe, mogą sięgnąć po duże torby, bogato zdobione. Natomiast powinny unikać malutkich torebeczek, które będą kłócić się z ich sylwetką.

Dla pań o niskim wzroście poleca się torebki kwadratowe o wydłużonych kształtach, przylegające do ciała. Natomiast kobiety wysokie idealnie będą prezentować się z torebkami typu „jamnik”. Jeśli chcemy dodać sobie nieco objętości, sięgnijmy po torebki o odstającym kształcie np. kuferki i z innych sztywnych materiałów.

Zasada trzecia – strój

Ta zasada zmienia się z sezonu na sezon. To, co nosimy, zależy bowiem w dużej mierze od aktualnych trendów modowych. Jednak panują tu także ponadczasowe reguły. Torebki czarne i nude bezwarunkowo pasują zawsze do każdego stroju. Z kolei te kolorowe, bogato zdobione należy traktować jako główny element stylizacji. Tego typu torba potrafi nadać charakter całemu strojowi, dobierajmy je więc uważnie, by nie przesadzić.

Przy wyborze odpowiedniej torebki można postawić zarówno na klasykę, jak i oryginalność. Wszystko zależy od naszego nastoju i chęci wyróżnienia się. Od lat nie obowiązują już zasady mówiące o dopasowywaniu koloru torebki do butów czy kapelusza. Nie ma już także reguły, co do tego, jaka faktura na jaką porę dnia. Moda pozwala obecnie na wszelkie wariacje, dlatego efekt końcowy zależy głównie od naszego gustu i smaku.