Buty na koturnie jako alternatywa dla obcasów? Po trosze tak, ale koturnom nie sposób odmówić ich własnego, odrębnego charakteru. Bo buty na koturnach i platformach mogą przybierać nie tylko eleganckie formy, ale też jak najbardziej casualowe, swobodne, sportowe. Jakie modele są teraz na czasie i jak najlepiej je nosić?

Buty na koturnach bądź platformach są wygodniejsze i mniej zobowiązujące niż szpilki i inne wysokie obcasy. Przynajmniej tak mówi teoria! Bo czy koturnów nie można założyć do eleganckiej letniej stylizacji? Można, zwłaszcza, jeśli potrzebujesz złotego środka. Czyli trochę kobiecości i nieco wygodny za jednym zamachem.

Jeśli cofniemy się do początków współczesnych butów na koturnach, przed oczami stanie nam obuwie damskie typowo na lato, o mocno… antycznym charakterze. Bo koturny wywodzą się właśnie ze starożytnej Grecji i dawne modele do nich właśnie nawiązywały. Miały rzemykowe wiązania dookoła łydki i kobiety najchętniej zakładały je do zwiewnych letnich sukienek w etniczne wzory. Ale koturny to także moda lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Były wówczas jednym z ważniejszych elementów stylu glam rock, pełnego połyskującej czerni i zadziorności. Pamiętacie Eltona Johna albo Abbę w latach ich świetności? To pamiętacie zapewne także ich specyficzne buty na koturnach.

Czym różnią się koturny od platform? Koturny to podwyższenie buta przede wszystkim w jego tylnej części. But jest więc wyprofilowany podobnie jak but na obcasie. Podwyższenie w przedniej części buta – jeśli takowe występuje – jest raczej nieznaczne. Platforma to z kolei buty z podwyższoną podeszwą na całej jej długości. Najczęściej grubość platformy jest taka sama zarówno w pięcie, jak i w palcach, ale dla większej wygodny buty mogą być delikatnie wyprofilowane.

Obecnie zdecydowaną furorę robią przede wszystkim platformy. Pasują niemal do wszystkiego i nie mają w sobie już wiele z dawnej rockowej ciężkości. Podczas lata 2017 wprost nie sposób się obejść bez sandałów damskich na koturnach, super wygodnych klapek oraz sportowych półbutów o wyglądzie trampków typu slip-on. Jeśli chodzi zaś o mokasyny damskie, to te latem sprawdzają się tak samo dobre zarówno w wersji z koturnem, jak i platformą.

Podążanie za aktualnymi trendami pozwala nam nie tylko wyglądać wyjątkowo modnie, ale przy tym dbać o swój komfort i zdrowie. Żegnajcie podeszwy-plasterki! Nasze stopy są wdzięczne aktualnej modzie ?