Lekkie i nieformalne, ale kiedy trzeba – dodające szyku. Letniego szyku! Na dźwięk słowa „espadryle” w głowach setek kobiet pojawia się jedna myśl – lato i wakacje! Espadryle w garderobie cieszą się niezachwianą pozycją. Nie muszą walczyć o swoją pozycję, one po prostu mają swoją ściśle określoną rolę i spełniają ją co sezon. Zmieniają się tylko wzory i kolory… Jakie królują w tym roku?

Ojczyzny espadryli należy szukać w Hiszpanii, co wydaje się zupełnie naturalne. W końcu czy można wymarzyć sobie bardziej słoneczne wakacje niż te pod hiszpańskim niebem? Espadryle są idealne, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna szaleć. Mają sznurkową podeszwę (ewentualnie z juty lub plecionej trawy) i materiałowe wykończenie, dzięki czemu są bajecznie lekkie i przewiewne. Do tego ich podeszwa jest całkiem gruba, więc chodzi się w nich o wiele wygodniej niż w balerinach. Zdecydowanie polecamy je na letnie wycieczki po leśnych ścieżkach.

Współcześnie przy produkcji espadryli odchodzi się od pierwotnie wykorzystywanych materiałów, a zachowuje przede wszystkim ich charakterystyczny kształt i budowę. Chodzi o zabudowane noski i widoczne szwy łączące podeszwę z materiałem wierzchnim. Espadryle mogą nosić nawet właścicielki wyjątkowo delikatnych i wrażliwych stóp. Niejeden sklep internetowy i stacjonarny oferuje dziś espadryle… ze skóry naturalnej! Powiecie może, że to już nie ten sam but. Tak naprawdę jednak tego typu espadryl jest nie do odróżnienia od innych. Wyściółka, wkładka i materiał wierzchni to skóra, ale but wciąż wygląda tak, jakby pokryty był tkaniną.

Espadryle trafiły do świata mody w roku 1960. Wypatrzył je Yves Saint Laurent i postanowił zaprojektować takie obuwie dla jednej z hiszpańskich marek. Powstały espadryle na koturnie, a w kolejnych latach to ten model sięgały kolejne domy mody. I pomyśleć, że kiedyś było to codzienne obuwie ludzi prostych i niezamożnych…

Jak nosimy espadryle? Koniecznie na gołą stopę! Z powodzeniem założymy je do jeansów typu boyfriend, chinosów i spodni z lnu. W upalne dni aż się prosi, by połączyć je z szortami albo mini. W zależności od wybranego koloru i drobnych dodatków (jak np. dżety), espadryle wpiszą się w różnorodne wakacyjne style, od plażowego po marynarski.