Ażury wraz z błękitem i printami tworzą w tym sezonie modowe trio wiosenno-letnich trendów. Choć to nie zaskoczenie (może z wyjątkiem powrotu błękitu we wszystkich możliwych odcieniach), to jest to jednocześnie nuda, schematyzm i powtarzalność. Każdy sezon i każda pora roku mają przecież swoje sztandarowe motywy, które po prostu muszą znaleźć się w danej kolekcji na ubraniach i dodatkach… Ażur zdecydowanie się do nich zalicza.

Dlaczego? Bo jest ultrakobiecy i przyjmuje właściwie nieograniczone postaci. Ażury do mody zostały zapożyczone z ręcznie dzierganych serwetek na stół i początkowo pojawiały się na sweterkach. Później pojawiły się sukienki i bluzki, a dziś ażury zdobią także biżuterię, obuwie ślubne i torebki skórzane damskie. Są typowo letnim motywem, bo przyozdobione nimi tkaniny są lekkie, przewiewne i… kusząco odsłaniają trochę ciała ?

Ażury przyjmują różną postać – mogą być gęste i mięsiste, drobne i subtelne lub duże, wyraziste, nierzadko wręcz odważne. Mogą przypominać nieco koronkę lub przywodzić na myśl folkowe motywy rodem z regionalnych strojów Łowicza czy Podhala. Ciekawym przykładem połączenia stylu boho z motywami ludowymi jest poniższa torebka. Charakter cygańskiej swobody nadaje jej forma worka, naturalna skóra licowa, karmelowy brąz i plecione troczki i frędzle.

Jak nosić ażury? Jeśli chodzi o ubrania, ciekawym zabiegiem jest założenie ażurowej koszulki na kolorową, kontrastową bieliznę. Jeśli zakładasz pod spód jeszcze jedną warstwę, pamiętaj o tym, by była gładka. Natomiast jeśli wybierasz ażurowe dodatki, nie łącz ich z również ażurowymi ubraniami. Co za dużo, to nie zdrowo. Jeden element z ażurami (np. torebka albo buty) skupi na sobie uwagę w wystarczającym stopniu.