Pracujesz w biurze. Niekoniecznie w korporacji. Z klientem, więc twój ubiór o tobie świadczy, ale raczej nie w banku. Twój styl jest więc elegancki, ale nie wysoce oficjalny. Słowem – smart casual. Niby świetne rozwiązanie, bo jest pośredni, łączy elementy dwóch skrajności – stylu swobodnego i oficjalnego. Z drugiej jednak strony, gdy masz do niego dobrać np. torbę na rzeczy osobiste i wszystko to, co potrzebujesz zabrać do pracy, zaczyna się problem. Bo plecak jest zbyt nieformalny, a aktówka nie wygląda już tak dobrze w zestawach innych niż z garniturem. Co zatem wybrać?

Najlepsze rozwiązanie, to torba męska skórzana o kształcie prostokąta, z paskiem na ramię. Dzięki temu, że wykonano ją ze skóry, jest elegancka, ale kształt i możliwość przełożenia przez ramię nadają jej swobodnego charakteru. Torba może mieć kształt prostokąta w poziomie (dla zwolenników klasyki) lub w pionie (jeśli chcesz dodatkowo zindywidualizować swój styl).

Teczka w kolorze jasnego brązu, z zewnętrznymi kieszeniami, klamrami, nitami i jaśniejszymi szwami i bez paska na ramię będzie bardziej elegancka niż czarna torba na ramię ze skóry licowej, ale mniej formalna niż czarna aktówka ze skóry o idealnie gładkim, matowym wykończeniu. Porównajcie zresztą poniższe zdjęcia.

Smart casual oznacza, że torba musi być odpowiednio wyważona. Ani zbyt surowa, ani zbyt ozdobna. O stopniu formalności czy nieformalności decydują tu tak naprawdę niuanse, np. wspomniany sposób wyprawienia skóry. Charakterystyczny błysk i struktura skóry, z której wykonano poniższy model, sprawiają, że torba już na pierwszy rzut oka wydaje się odpowiednia do stylu smart casualowego. Taka torba skórzana męska – dodatkowo dzięki odpowiedniemu kształtowi i rozmiarom – jest jednak bardziej wyważona niż jej odpowiednik ze skóry zamszowej.

W torbie do stylu smart casual najważniejsze jest to, że jej konstrukcja nie musi być tak sztywna, jak w przypadku torby do garnituru. Mimo wszystko pamiętajmy jednak, by torbę zgrać stylem z butami i innymi dodatkami ze skóry, które właśnie na sobie mamy!