Te buty każdy mężczyzna po prostu musi mieć w swojej szafie. Nawet, jeśli na co dzień preferujesz nieco bardziej casualowy look. Mówiąc w największym skrócie, są to buty ze skóry licowanej z zamkniętą przyszwą. Są eleganckie i niezbędne np. na własny ślub. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Oxfordy wywodzą się z Anglii. W swojej ojczyźnie nazywają się oxford shoes, po polsku określa się je także nazwą wiedenki (raczej tylko w gronie wybitnych koneserów klasycznej mody męskiej). Oxfordy mają charakter formalny, tak jak wszystkie buty z licowej skóry i z zamkniętą przyszwą.

Czym jest przyszwa? To część cholewki z dziurkami na sznurowadła, która zakrywa podbicie. Ten typ obuwia męskiego występuje w wersji z nakładanym podnoskiem albo bez niego. Przyszwa zamknięta to przyszwa wszyta pod spód zewnętrznej części buta. Buty z przyszwą otwartą mają ją naszytą na wierzchu.

Oxfordy zgodnie z zasadami nie powinny mieć zdobień i ażurów, powinny być gładkie. Wariant z podnoskiem zarezerwowany jest przede wszystkim dla panów o większej stopie (bo podnosek ją optycznie skraca).
Oxfordy zarezerwowane są na specjalne okazje. Tzn. zestawiamy je z wysokiej jakości garniturem i zakładamy na wieczorne wyjścia oraz tak podniosłe momenty, jak ślub. W największym stopniu eleganckie są oxfordy w kolorze czarnym ze skórzaną podeszwą.

Uwaga, to ważne: opisane wyżej oxfordy to jedyny dopuszczalny model obuwia na własny ślub. Oczywiście nikt nie zabroni ci założyć monków, bytów siodłatych czy nawet trampek. Jeśli jednak nie chcesz być postrzegany jako ignorant dobrego, męskiego stylu, obyczajów i dobrego smaku – zapomnij o rozwiązaniach innych niż oxfordy.

Dlaczego warto je mieć w garderobie? Bo są jak najlepsza inwestycja w siebie. Odpowiednio zadbane mogą służyć przez wiele lat i na wiele kolejnych formalnych okazji. Nigdy nie wyjdą z mody, nikt nie zarzuci też, że nosząc je, jesteś nudny czy monotematyczny. Oxfordy starzeją się jak wino – z czasem nabierają tylko charakteru i dodatkowego uroku.

Oxfordy nie są przeznaczone do „zadań specjalnych”. Mają przede wszystkim doskonale się prezentować i kreować twój elegancki wizerunek. Powinny być więc delikatne, lekkie, z cienką podeszwą. Nosek obowiązkowo zaokrąglony. Ogólna zasada mówi, że im mniej kawałków skóry, z których uszyto buty i im subtelniejsza ich konstrukcja, tym bardziej są eleganckie.