Od zarania dziejów kobiety i mężczyźni potrzebowali takiego akcesorium, w którym będą mogli przenosić różne rzeczy. Śladów idei torebki możemy szukać już nawet w czasach prehistorycznych, ludzie pierwotni, którzy zajmowali się zbieractwem, nosili przy sobie worki zrobione z różnego rodzaju materiałów. Jakie były kolejne etapy tworzenia się torebki damskiej i torby męskiej?

Niektórzy badacze mody historię torebki wyznaczają już od starożytności, gdzie (m.in. w Egipcie) przedstawiciele różnych warstw społecznych nosili przy sobie „torebki” przypięte do pasa, w których przenosili drobne rzeczy. Szukanie pierwowzorów torebki w sakwach i workach może niektórym wydać się zbyt naciągane, dlatego wielu historyków mody uznaje, że to w wieku XVII powstały te niezwykle praktyczne przedmioty.

Przełom XVII/XVIII wieku – torebka pod spódnicą

W tym okresie kobiece torebki przypominały kształtem kieszeń i były przyczepiane pod spódnicą za pomocą łańcuszka. W torebkach najczęściej znajdowały się niezbędne dla wielu kobiet akcesoria, m.in.  perfumy, puder, czy lusterka.

Rewolucja Francuska, czyli torebki śmiesznotki

Rewolucja Francuska przyniosła wiele zmian, także w modzie. Powstały nowe kroje sukien, w których nie było miejsca już na kieszenie. Tym samym torebka stała się widocznym elementem stroju i z tego powodu nazywana była ridicule, czyli śmiesznotką. W tym czasie torebki były jednak atrybutem kobiet z niższych sfer i miały zazwyczaj krój zwykłego worka. Damy z towarzystwa nosiły przy sobie raczej bogato zdobione, ściągane tasiemkami woreczki.

Czas na podróż koleją!

Rewolucja przemysłowa umożliwiła podróżowanie na dużo większą skalę. Dalekie wyjazdy wymusiły niejako stworzenie praktycznego przedmiotu, który pozwoli na przechowanie nieco większej ilości rzeczy. Torebki damskie zaczęły przypominać męskie walizki.

Wiek XX wiekiem kobiet

Wiek XX znów potwierdził, że damska torebka powinna być przede wszystkim przedmiotem praktycznym. Wybuch pierwszej wojny światowej sprawił, że kobiety zaczęły pracować, także na wyższych stanowiskach. Musiały mieć więc przy sobie torebkę, do której będą mogły włożyć najpotrzebniejsze rzeczy, m.in. kosmetyki i pieniądze.

Pierwsza torebka z zamkiem błyskawicznym powstała w 1923 roku. 7 lat później Louis Vuitton Speedy zaprojektował model eleganckiej torebki, który upowszechniła słynna aktorka Audrey Hepburn.

Połowa wieku XX to czasy, w których zmieniło się oblicze mody. Kolekcje Diora, Gucciego oraz Coco Chanel (ze słynnym modelem 2.55) sprawiły, że torebka zaczęła mieć znaczenie przede wszystkim estetyczne. Stanowiła niezbędny element każdej kreacji.

Lata 60. Upłynęły pod znakiem kwiecistych torebek inspirowanych modą indyjską. Ruch hippisowski wprowadził do mody nieco lekkości, jednak już dekadę później popularność zyskała duża, wygodna damska torba skórzana odzwierciedlająca styl businesswoman.

Następne dekady to wysyp indywidualnych projektów. Tak zostało do dziś, kiedy wybór torebek jest prawie nieograniczony. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą torebek damskich i toreb męskich!