Eleganckie oxfordy albo adidasy? Buty męskie oferuje znacznie więcej i to pośrednich wobec tych dwóch skrajności opcji. Częściowo udowodniliśmy to już w artykule poświęconym mokasynom męskim (do przeczytania tu). Tym razem też powiemy o nich słowo, ale omówimy też inne modele męskich butów idealnych na ciepłe pory roku. Spokojnie, na teorii nie poprzestaniemy – podpowiemy też, jak je nosić i z czym je łączyć!

Mokasyny

Wywodzą się z dawnego obuwia Indian. Nie mają sznurowania, cholewek i obcasa. No, chyba, że mowa o loafersach, czyli odmianie mokasynów uszytych z dwóch rodzajów skóry, o nieco bardziej formalnym charakterze. Loafersy są trochę sztywniejsze niż mokasyny. Jednak jedne i drugie buty charakteryzują się obecnością na cholewce szwu zewnętrznego o kształcie litery „U”. Mokasyny są lekkie, noszenie ich latem to czysta przyjemność. Różnorodność modeli sprawia, że mokasyny można dobrać zarówno do stroju zupełnie luźnego, jak i do nieco bardziej formalnego. Dużo zależy od stopnia formalności. Np. penny loafers nadają się do letniego garnituru, a driving mocs do chinosów, jeansów i kraciastej koszuli.

Espadryle

To również płaskie obuwie z charakterystyczną sznurkową podeszwą i zabudowanym wierzchem uszytym z tkaniny. Oryginalne espadryle mają podeszwę wykonaną z plecionki jutowej lub innych naturalnych traw. Górny materiał powinien być płótnem bawełnianym lub lnianym. Współcześnie wykorzystuje się także cienką skórę. Espadryle, tak jak mokasyny, to półbuty męskie wsuwane. Ich główną zaletą jest to, że są niezwykle przewiewne.

Espadryle świetnie wyglądają z szortami i spodniami z lnu. W wersji eleganckiej nadają się do lnianego letniego garnituru. Są jednak na tyle uniwersalne, że dobrze komponują się też z jasnymi dżinsami i spodniami typu chino. Nosi się je na gołe stopy.

Żeglarki

Można powiedzieć, że to także rodzaj mokasynów. Ich znakiem rozpoznawczym jest skórzany rzemyk przeplatany pod górną krawędzią buta, w części wokół kostki. Ten element miał niegdyś znaczenie funkcjonalne – rzemienie miały zapewniać stabilność stopy podczas prac wykonywanych na statku. Żeglarki mają też białe podeszwy, dzięki czemu… nie zostawiają ciemnych śladów na pokładzie łodzi. Buty te powinny być wykonane ze skóry, najklasyczniejsze ich kolory to granatowy i brązowy.

Żeglarki nosimy do właściwie każdych casualowych spodni. Są też doskonałe do szortów. Tak jak poprzednie dwa modele, żeglarki zakłada się na gołe stopy, ale oczywiście możemy też założyć do nich skarpety-stopki, które nie będą widoczne dla osób trzecich.