Lato to czas podróży, przede wszystkim do ciepłych krajów. Jedną z ulubionych destynacji Polaków jest oczywiście Italia – słoneczna, pełna życia i optymizmu, wraz ze swoim najważniejszym historycznie i kulturowo punktem – Rzymem. Czy może zatem dziwić fakt, że typowo letnie buty, czyli sandały damskie, noszą nazwę pochodzącą właśnie od stolicy Włoch? Na pewno już się domyślacie, że chodzi o rzymianki. Co za model i do jakiego stylu pasuje?

Rzymianki to buty silnie nawiązuję do tradycji kolebki naszej europejskiej cywilizacji. To przecież w starożytnym Rzymie wszystko się zaczęło. Rzymianki inaczej nazywamy gladiatorkami i ta nazwa jest już o wiele bardziej obrazowa. Wyobraźcie sobie rzymskiego gladiatora – mężnego wojownika toczącego przed wiekami walkę o życie na rzymskiej arenie. Oprócz hełmu, tarczy, miecza miał na sobie właśnie gladiatorki, charakterystyczne buty z zaplatanymi wysoko na łydce rzemieniami. Dzisiejsze gladiatorki są do nich bardzo podobne.

Moda nie byłaby jednak sobą, gdyby na przestrzeni wieków nie poszła znacznie dalej. Wygląd rzymianek przez lata ewoluował, w efekcie czego wiele ich modeli tylko delikatnie nawiązuje do pierwowzoru. Dziś wysokość cholewki może być dowolna, podobnie kolor i materiał, jednak bezkonkurencyjnie prezentują się sandały damskie skórzane. Większość modeli łączy jednak płaska podeszwa i wysoka (jak w kozakach) cholewka z krzyżujących się rzemyków lub pasków. Wiele współczesnych modeli tylko imituje ten efekt poprzez odpowiednie wycięcia.

Gladiatorki wybitnie wpisują się w styl festiwalowy i boho. Doskonale komponują się ze zwiewnymi tunikami i sukienkami w kolorach ziemi i w etniczne wzory. Świetnie wyglądają z dżinsowymi szortami, krótsze modele także ze spodniami typu culotte. Jak styl boho, to także luźne koszule z ażurami, torby z frędzlami i kowbojskie kapelusze.

Klasyczne rzymianki poleca się przede wszystkim posiadaczkom długich, szczupłych nóg. Wówczas prezentują się najpełniej. U pań o tęższej łydce mogą tworzyć niekorzystny efekt. Nie jest jednak powiedziane, że muszą zrezygnować z tego modelu – wystarczy, że wybiorą krótszy wariant, np. do kostki.

Korzystajmy z uroku rzymianek, dopóki lato! ?