Firma Pantone, która co roku wyznacza trendy wśród kolorów, wybrała barwę roku 2018. Została nią purpura, czyli Ultra Violet. Królewski kolor będzie królował przez najbliższe 365 dni zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w modzie. Jeśli więc chcecie nadążać za trendami, koniecznie sprawcie sobie buty lub torebkę w tym nietuzinkowym odcieniu.

Uzasadnieniem wyboru Instytutu Pantone są skojarzenia, które przychodzą na myśl w związku z fioletem. Jest to przede wszystkim barwa kosmosu, symbolizuje więc nieograniczone możliwości. Tak wizjonerzy widzą rok 2018, w którym spodziewają się zawrotnego tempa rozwoju technologii.

Ponadto purpura kojarzy się z kreatywnością, twórczą pasją, oryginalnością i innowacyjnością. Te cechy mają być wiodące w nadchodzącym roku. Jest to także barwa bardzo intensywna, wyróżniająca się, nie da się przejść obok niej obojętnie. W modzie dedykuje się ją więc indywidualistom, osobom, które nie idą na kompromisy, pragną się wyróżnić z tłumu i przełamywać konwenanse. Jeśli i ty uważasz się za taką osobę, Ultra Violet koniecznie więc musi zagościć w twojej garderobie. Idealnym akcentem będą tutaj botki, baleriny czy czółenka właśnie w tym kolorze. Odważniejszym z was polecamy zakup fioletowych kozaków. Warto też urozmaicić swoją garderobę elegancką torebką skórzaną damską, która znakomicie wpasuje się w wiosenno-letnie trendy.

Jednak fiolet to nie tylko technologia, kreatywność i indywidualność. Jest to także symbol duchowości, mistycyzmu i tajemnicy. Można go zaobserwować w symbolice różnych religii. Uczynienie więc z niego koloru roku 2018 pokazuje, że z jednej strony jest to czas intensywnego rozwoju ludzkich możliwości, a z drugiej powrotu do tego, co najważniejsze – wewnętrznego spokoju, medytacji i duchowych poszukiwań.

Jako ciekawostkę warto zdradzić, że otaczanie się purpurą wpływa także na naszą psychikę oraz poprawia funkcjonowanie organizmu. Według koloroterapii barwa ta wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, usprawnia gospodarkę hormonalną oraz niweluje bezsenność. Wskazany jest także w leczeniu uzależnień i wszelkiego rodzaju bólów. Fiolet redukuje także stres, poprawia koncentrację oraz podnosi poczucie własnej wartości. Jeśli odczuwacie na co dzień zmęczenie psychiczne, koniecznie zaopatrzcie się w purpurowy akcent w waszej garderobie lub pomyślcie o przemalowaniu ścian w mieszkaniu.